Dansk Kegle Forbund



Danmark spiser sammen.

Vil din kegleklub være med til at arrangere en fællesspisning i kampagne ugen ”Danmark spiser sammen”?


Danmark spiser sammen arrangeres af Folkebevægelsen mod ensomhed og har til formål at få flere ud af ensomhed og med i et fællesskab.

Kegleklubber er fantastiske fællesskaber. Både i egen klub og på tværs af klubber ved vi, at rigtig mange har stærke relationer og fællesskaber.

Skal vi byde andre med ind i det fællesskab?

 

Rigtig mange i Danmark føler sig ensomme.

·       1,2 mio. danskere spiser alene

·       48% af danskerne, der føler sig ensomme og spiser alene, ville hellere spise med andre

·       21% af dem, der spiser alene, føler sig ensomme

·       7% af dem, der spiser med andre, føler sig ensomme

Kilde: Madkultur21, Madkulturen 2021

 

Alle er velkomne til at arrangere en fællesspisning og lægge den op på Danmark spiser sammen https://danmarkspisersammen.dk/  hvor I også kan læse mere om kampagnen.

 

Kampagnen ligger i uge 45 (fra den 3. – 9. november 2025).


I den periode kan man arrangere en fællesspisning i sit keglecenter. 

En fællesspisning kan både være et aftensmåltid, morgenmad,eftermiddagskaffe eller en frokost. Der er ret frie rammer. Det kan sagtensvære på en klubaften, hvor der alligevel er en form for spisning.

Det eneste kriterie der er opstillet er, at det er åbent for alle udefra og at der indgår et måltid.

En fællesspisning skal være gratis at deltage i. Klubben afholder selv udgifter til et måltid.

 

Vi håber, at rigtig mange kegleklubber vil være med tilat åbne dørene.

I kan oprette et måltid her https://danmarkspisersammen.dk/event-create/

Dansk Kegle Forbund

Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby
Mail: ninepin@kegler.dk

Følg os